UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

Home

Marcin Pielużek - Obrazy świata w komunikacji polskiej skrajnej prawicy

Pieluek_obrazy
KSIĄŻKA W WOLNYM DOSTĘPIE. Zapraszamy do lektury! ;)

argaiv1953

Za materiał badawczy do zbadania języka i komunikacji polskiej skrajnej prawicy posłużyły ziny neofaszystów, skinheadów (politycznych, faszyzujących), radykalnych nacjonalistów i nacjonalistycznych neopogan.

 

„Sieg hail!” zamiast witam (wywiad) - z doktorem Marcinem Pielużkiem rozmawia Mateusz Flont

Front_nr_4_1995

Prezentujemy rozmowę z doktorem Marcinem Pielużkiem, asystentem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej książce zatytułowanej „Obrazy świata w komunikacji polskiej skrajnej prawicy” [Libron, 2017] opisuje, w jaki sposób patrzą na świat radykalni nacjonaliści i neofaszyści, a także nacjonalistycznie zorientowani skinheadzi i neopoganie. Jako materiał badawczy posłużyły mu ziny z lat 90.

 

Opis bibliograficzny: Mateusz Flont, „Sieg hail!” zamiast witam, „Inny Świat”, 2018, nr 48, s. 14-17.

 

(Anty)estetyka wizualna polskich zinów

Antyestt

 

ZIN jaki jest, każdy widzi! Na przestrzeni lat szata graficzna zinów ulegała zmianie - wpływ na to miały czynniki technologiczne i kontekst społeczno-polityczny. No dobra, a skąd się w ogóle ta wizualna forma wzięła? Jak twórcy alternatywnych pism wpadali na nieraz szalone pomysły? Zachęcamy do lektury. :)

 

Część I: „Trzeci obieg” w latach 80. 

 

Część II: „Obieg alternatywny” w latach 90.

   

Tytuły polskich zinów

LUZJUBA URŁAŁCZA, XAK TSAROTHKAU GRYZONI NA SERZE - ziny mają wiele zaskakujących tytułów. Zapraszamy do zapoznania się z językoznawczo-kulturoznawczym przeglądem tytułów polskich zinów. Miłej lektury :)

tytuy

 

Tytuły polskich zinów (cz. 1)

 

Tytuły polskich zinów (cz. 2)

 

Nowe artziny

Papierki

 

Tym razem uzupełniamy archiwum artzinów, które obecnie ukazują się w PL.

 

PAPIERÓWKA - numery 2 i 3

 

 

PAPIER W DOLE - numery 2, 3 i 4-5

   

Strona 2 z 25