UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

Home

Anarchizm to ideologia drogi (wywiad) z Januszem „Krawatem” Krawczykiem rozmawia Mateusz Flont

Zapraszamy do lektury wywiady z redaktorem zina anarchistycznego INNY ŚWIAT, który ukazał się w książce „Anarchizm - nowe perspektywy?” pod redakcją Kaspra Pfeifera i Katrzyny Warmuz (FUNDACJA „DZIEŃ DOBRY! KOLEKTYW KULTURY” Siemianowice Śląskie 2017). 

argaiv1953

 

Krawat_1

Janusz „Krawat” Krawczyk przy grobie hiszpańskiego anarchisty BuenaventuryDurrutiego.

 

Szelest - kolejne numery

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi numerami artzina SZELEST, który ukazywał się w latach 90. w Poznaniu. Tworzył go m.in. Metys - twórca niezależnej Oficyny Wydawniczej Bractwo Trojka. Ponieważ większość egzemplarzy nie posiada numeru wydania, dodajemy opis okładki, ułatwiający czytelnikowi rozpoznanie zina. Miłej lektury i doznań estetycznych! Miłej lektury ;)

 

Szel_2

 

Nowe dodane:

SZELEST - numer 5 

SZELEST - okładka pomarańczowa  

 

SZELEST - okładka zielona z dziećmi 

 

SZELEST- okładka z 3 osobami 

 

Wszystkie numery: 

 

 

 

Smog i Truth Sapiens

smog_truth
Prezentujemy cztery krakowskie punkowe fanziny z pierwszej połowy lat 90. 
SMOG, CZYLI CZAD Z KRAKOWA nr 1 
SMOG, CZYLI CZAD Z KRAKOWA nr 2  
TRUTH SAPIENS nr 1 

 

TRUTH SAPIENS nr 2 
Informacje o zinach znajdziecie w ANTOLOGII ZINÓW:  
   

Papierówka nr 1

Papierwka

W olsztyńskiej Galerii Rynek (filia Miejskiego Ośrodka Kultury) 16. maja 2017 r. odbyła się prezentacja pierwszego numeru artzina „Papierówka”. Podtytuł pisma brzmi „Patchwork”, czym nawiązuje do metody zszywania różnych kawałków materiału, która utworzy nowy wzór. Tym właśnie, według autorów zina, jest „Papierówka”.

 

W lutym 2017 r. MOK rozpoczął warsztaty pisarskie zatytułowane „Papierówka”. Kieruje nimi olsztyński pisarz Mariusz Sieniewicz [autor książek „Prababka”, „Czwarte niebo”, „Żydówek nie obsługujemy” (zbiór opowiadań), „Rebelia”, „Miasto Szklanych Słoni”, „Spowiedź śpiącej królewny” i „Walizki hipochondryka”. Sieniewicz był pierwszym redaktorem pisma literacko-kulturalnego „Portret” ukazującego się w Olsztynie w latach 1995-2010]. Warsztaty prowadzą lokalni ludzie pióra. Początkowo na warsztaty przychodziło 50 osób, później 30, a na koniec wykrystalizowała się grupa 20 osób.

 

Ostatecznie w artzinie swoje teksty opublikowało 10 osób – w przedziale wiekowym od lat 19 do 50+. W środku „Papierówki” znajdziemy opowiadania, wiersze, „mowę ulicy” (zdjęcia napisów znalezionych na ścianach), sprawozdanie z koncertu jazzowego i rysunki. „Szpica przednia, redakcyjna” nie wypracowała (jeszcze?) żadnego programu czy manifestu artystycznego. Tematyka tekstów jest różnorodna (stąd podtytuł zina): miłość, pożądanie, problemy egzystencjonalne, fascynacja dworcem i wciąganie kleju...

 

Oprawą graficzną zajęła się Adrianna Korzeniewska, której gratuluję uchwycenia artzinowego klimatu lat 80./90. Autorzy zapowiadają powstanie kolejnego numeru „Papierówki” i zapraszają wszystkich mieszkańców Olsztyna i okolic do współpracy.

 

Ziny to taki trochę papierowy Facebook - z Mateuszem Flontem z Zinelibrary rozmawia Janusz Krawczyk

Prezentujemy wywiad z Mateuszem Flontem - archiwistą Zinelibrary, dziennikarzem i doktorantem w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskego. Wywiad ukazał się w 15 numerze punkowego fanzina CHAOS W MOJEJ GŁOWIE, a przeprowadził go Janusz „Krawat” Krawczyk (redaktor naczelny anarchistycznego zina INNY ŚWIAT).

Flont_Chaos

W wywiadzie przeczytacie m.in. o tym, skąd u Flonta wzięło się zainteresowanie zinami, jakie problemy spotyka na swej badawczej drodze, kto jest jego mentorem, jakie zbiory posiada Zinelibrary, a także o wielu innych ciekawych tematach. Miłej lektury! ;)

   

Strona 6 z 25