Czym jest zinelibrary?

Celem naszego projektu jest digitalizacja polskich zinów i pism ogólnie nazywanych prasą alternatywną. 

„Bez wybierania specjalnej daty, bez konferencji prasowych i zapraszania specjalnych gości, bez rozgłosu i zbędnego blichtru, na chybił trafił stanęło, że dzisiaj otwieram zinelibrary.pl!” – tymi słowami 29.12.2010 obwieściliśmy światu początek działalności ZINELIBRARY.

Pierwsze polskie ziny różniły się bardzo od swoich Zachodnich wzorców. W latach 1978-1989 ziny funkcjonowały w tzw. „trzecim obiegu” będącym w opozycji do pierwszego (cenzurowanego) oraz „drugiego obiegu” (związanego z opozycją polityczną). Najpierw ziny wyglądały jak alternatywna bibuła” (kilka kartek pisanych na maszynie lub odręcznie), później przybrały formy kolażowe (tzw. sztuka kleju & nożyczek, pisane na maszynie i ręcznie). Po zniesieniu cenzury 11.04.1990 zaczęły tworzyć tzw. „obieg alternatywny”...

Nasz fanpage na Facebooku [szybki kontakt]

Napisz do nas: zinelibrarypolska@riseup.net [bezpieczny kontakt]

Waszą twórczość lub egzemplarze archiwalne możecie przesyłać na adres:
UWAGA! Zrezygnowaliśmy ze skrytki pocztowej. Nowy adres wkróce.

 $$$ Nowa zrzutka: https://zrzutka.pl/mgfvuh $$$ 

Info o zrzutce: Nasze archiwum papierowe ciągle się rozrasta, bo przysyłacie nam swoją twórczość lub też pisma, które chcieliście ochronić przed zniszczeniem i zapomnieniem. Staramy się zapewnić prasie alternatywnej dobre warunki, ale potrzebujemy różnego rodzaju pojemników do archiwizacji (teczki, pudła itp.) i liczymy na Waszą pomoc. Działamy bez wsparcia instytucji państwowych lub NGS-ów.

Script logo