UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

Home O zinach Mateusz Flont - Tytuły polskich zinów (część II)

Mateusz Flont - Tytuły polskich zinów (część II)

Joomla Plugin

Przedmiotem analizy są tytuły polskich zinów (zin od ang. maga/zine), czyli niezależnych, wydawanych amatorsko pism tworzonych przez młodych, kreatywnych ludzi, którzy w czasie przed pojawieniem się internetu i mediów społecznościowych starali się pozyskiwać informacje, których nie znajdowali w mediach oficjalnych i dzielić się nimi z innymi pasjonatami. Niniejszy tekst jest kontynuacją artykułu Tytuły polskich zinów. Wstęp do badań nad onimią „trzeciego obiegu” (1978-1989) i „obiegu alternatywnego” (od 1990) (Prace Językoznawcze 2016, t.18, nr 3), w którym omówiłem 243 tytuły tego rodzaju pism: 78 anarchistycznych, 120 punkowych oraz 45 związanych z ekologią, obroną praw zwierząt i wegetarianizmem. W tym artykule skupiłem się na 202 medionimach: 63 tytułach zinów poświęconych literaturze i szeroko pojętej sztuce (artzin od ang. artistic magazine), 21 tytułach zinów komiksowych (komix zin) oraz 118 tytułach fanzinów subkultury metalowców (fanzin od ang. fanatic magazine).

argaiv1953

Opis bibliograficzny: Mateusz Flont, Tytuły polskich zinów (część II), „Prace Językoznawcze”, 2017, t. 19, nr 2, s. 13-38.