UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

Home Papierówka nr 1

Papierówka nr 1

Joomla Plugin
Papierwka

W olsztyńskiej Galerii Rynek (filia Miejskiego Ośrodka Kultury) 16. maja 2017 r. odbyła się prezentacja pierwszego numeru artzina „Papierówka”. Podtytuł pisma brzmi „Patchwork”, czym nawiązuje do metody zszywania różnych kawałków materiału, która utworzy nowy wzór. Tym właśnie, według autorów zina, jest „Papierówka”.

argaiv1953

 

W lutym 2017 r. MOK rozpoczął warsztaty pisarskie zatytułowane „Papierówka”. Kieruje nimi olsztyński pisarz Mariusz Sieniewicz [autor książek „Prababka”, „Czwarte niebo”, „Żydówek nie obsługujemy” (zbiór opowiadań), „Rebelia”, „Miasto Szklanych Słoni”, „Spowiedź śpiącej królewny” i „Walizki hipochondryka”. Sieniewicz był pierwszym redaktorem pisma literacko-kulturalnego „Portret” ukazującego się w Olsztynie w latach 1995-2010]. Warsztaty prowadzą lokalni ludzie pióra. Początkowo na warsztaty przychodziło 50 osób, później 30, a na koniec wykrystalizowała się grupa 20 osób.

 

Ostatecznie w artzinie swoje teksty opublikowało 10 osób – w przedziale wiekowym od lat 19 do 50+. W środku „Papierówki” znajdziemy opowiadania, wiersze, „mowę ulicy” (zdjęcia napisów znalezionych na ścianach), sprawozdanie z koncertu jazzowego i rysunki. „Szpica przednia, redakcyjna” nie wypracowała (jeszcze?) żadnego programu czy manifestu artystycznego. Tematyka tekstów jest różnorodna (stąd podtytuł zina): miłość, pożądanie, problemy egzystencjonalne, fascynacja dworcem i wciąganie kleju...

 

Oprawą graficzną zajęła się Adrianna Korzeniewska, której gratuluję uchwycenia artzinowego klimatu lat 80./90. Autorzy zapowiadają powstanie kolejnego numeru „Papierówki” i zapraszają wszystkich mieszkańców Olsztyna i okolic do współpracy.