UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

bez tytułu (Marczek)

Joomla Plugin

argaiv1182

 

Info:

 

„Poetycki Krzyk Rzeczywistości”  o fanzinach Adama „Bobsa” Marczka.

 

Przedstawione fanziny są autorstwa Adama „Bobsa” Marczka, który mówił o sobie: „… jestem ekonomistą z wykształcenia, poetą z życiorysu”. Autor tworzył głównie fanziny artystyczno-literackie, które na początku lat 90. zebrał, powielając je na ksero i łącząc ze sobą w niezależne gazetki pod nazwą „Black and White” (3 sztuki formatu A4, ok. 45 s. nlb.)

Fanzinów autora doliczyłam się 64 sztuk, wszystkie zgodne techniczne: wiersz połączony z ciekawą kompozycją „collage”, co sprawia, że prace dzielą się na dwie części. Równocześnie tworzą spójną kompilację, gdyż świat graficzny nie kłóci się ze światem poezji – dzięki subtelności i dopasowania. Są wierną obserwacją świata wielkich zmian, jakimi były lata 90., a elementy z prasy tamtych czasów, nadają im ironicznej i niekiedy humorystycznej wymowy.  Jak wspomniałam Adam „Bobs” Marczek był poetą, a poezja którą reprezentował w fanzinach w pewnym stopniu różni się od poezji, z której jest znany; jest to „poetycki krzyk rzeczywistości’ z domieszką „zironizowanej obserwacji świata”. Poeta często nie liczy się ze słowami, co podkreśla charakterystyczną dla fanzinu postawę buntownika, śmiało wyrażającego swój światopogląd. Autor często opowiada o szarej, zwykłej egzystencji, ożywiając ją kolorowymi wycinkami i tworząc swój osobisty fanzin, który nie wiąże się z żadną subkulturą czy przynależnością polityczną.

Myślę, że autor w pełni zrealizował założenia fanzinu artystyczno-literackiego za sprawą bogactwa lirycznego oraz swojej wyobraźni, która odkrywamy w przedstawionych obrazach.

Zachęcam również do zwrócenia uwagi na fanziny muzyczne. Jest to materiał poświęcony głównie muzyce reggae, którą autor bardzo cenił. Określił swoje preferencje muzyczne, tworząc własne listy przebojów, a to pozwala Nam przenieść się w świat muzyczny i przypomnieć hity tamtych lat. Temat reggae w zinach muzycznych pojawiał się rzadko, co dodaje im wartości unikatowych i oryginalności.

Dla czytelników zinelibrary, którzy chcą zapoznać się z postacią Adama „Bobsa” Marczka, zachęcam do wstąpienia na stronę autora: www.am-blackandwhite.blog.onet.pl

 

Iwona Chojnacka