UWAGA! Poszukujemy autorów zinów! Jeżeli jesteś wydawcą zina lub znasz osobę, która wydawała umieszczonego w naszej bibliotece konkretnego tytułu napisz do nas. Masz stare ziny, które zalegają w twoim garażu lub strychu, podziel się, zeskanuj i wyślij  je do nas kontakt@zinelibrary.pl

Home

Szmata

Szmata
Legendarna, wymięta, dziurawa i brzydko pachnąca - oto ona: SZMATA! Pierwszy warszawski punkowy fanzin i jeden z pierwszych zinów w PL w ogóle. W 1979 r. powstały dwa numery tego pisemka i w naszym archiwum znajdziecie ich skany.

argaiv1953

 

Całą historię fanzina SZMATA najlepiej opowie jeden z jej twórcą - Stefan „Mikeš” Mikulski: http://nk.art.pl/szmata/pawarota-szmata07-podcast.mp3

 

ZINFEST OLSZTYN 2018

Zinfeest

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pierwszym olsztyńskim festiwalu zinów. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć. 

Dzień pierwszy (dyskusja o fanzinach metalowych):
https://www.flickr.com/…/139626448@N…/sets/72157692733505774

Dzień drugi (bębny, prezentacja artzina "Papier w Dole", dyskusja o fanzinach punkowych i artzinach):
https://www.flickr.com/…/139626448@N…/sets/72157693539505975

 

Miłośnicy czarnego sztandaru (wywiad) - z Krzysztofem „Galem” Galińskim rozmawia Mateusz Flont

Gal

Z Krzysztofem „Galem” Galińskim, współtwórcą anarchistycznych pism „A Cappella” (1986-1989) i „Mać Pariadka” (1990-2005) [znajdziecie je w naszych zbiorach], jednym z inicjatorów Federacji Anarchistycznej, rozmawiamy o anarchizmie, oscylowaniu między opozycją a alternatywą, a także o zmianach ustroju politycznego w Polsce. Tekst ukazał się w fanzinie „Chaos w Mojej Głowie” nr 16, 2017.

   

ZINFEST OLSZTYN 2018

Zapraszamy na ZINFEST, który odbędzie się w dnich 16-17 lutego 2018 r. w Olsztynie.

26906942_728454957350604_1110685325422586434_n


16. lutego

 

[godz. 18] Fanziny metalowe. Fenomen niezależnych wydawnictw metalowych.

Sala pod Amfiteatrem MOK (ul. Zamkowa 1)

Rozmawiać będą: 

* Jarek Szubrycht (Thrash’Em All, Gazeta Magnetofonowa)

* Piotr „Peter” Wiwczarek (Vader)


[godz. 21] Koncert zespołu metalowego Varmia

Sala pod Amfiteatrem MOK (ul. Zamkowa 1), bilety 15 zł


17. lutego

[godz. 15.30] Prezentacja artzina „Papier w dole”

Sala pod Amfiteatrem MOK (ul. Zamkowa 1)

[godz. 17.30] Punkowe fanziny i artziny. Znaczenie podziemnych wydawnictw punkowych i artystycznych wczoraj i dziś. 

Sala pod Amfiteatrem MOK (ul. Zamkowa 1)

 

Rozmawiać będą:

* Paweł Dunin-Wąsowicz (Lampa, Wydawnictwo „Lampa i Iskra Boża"), 

 

* Janusz „Krawat” Krawczyk (Inny Świat, Chaos w Mojej Głowie)

[godz. 20] Koncert hc/punkowy w Mechu (ul. Prosta 38), bilety 20 zł
Strike You Down 
Prokuratura 
Messed Up
Mister X

 

Piątkowe i sobotnie spotkanie poprowadzi Mateusz Flont - dziennikarz i prasoznawca, współtwórca Zinelibrary.

 

Naukowo o skrajnej prawicy

Prezentujemy artykuły naukowe doktora Marcina Pielużka, badacza języka i komunikacji skrajnych ugrupowań politycznych. Podczas swych badań często korzystał z zinów, które posiadamy w naszych zbiorach. W ostatnich latach skupił się na badaniu skrajnej prawicy. Ostatnio ukazała się jego książka pt. „Obrazy świata w komunikacji polskiej skrajnej prawicy” (Wydawnictwo Libron).

nacjo_tlo

Poniżej fragment artykułu pt. Unia Europejska jako antywartość. Narracje europejskie w komunikacji polskiej skrajnej prawicy

     „Radykalne idee nacjonalistyczne, obecne dotychczas jedynie w niszowych dyskursach, coraz częściej, za pośrednictwem mediów, pojawiają się w głównym nurcie. Media nie dyferencjonują jednak pozornie tożsamego nacjonalistycznego dyskursu. Wielość aktorów obecnych w skrajnie prawicowej przestrzeni komunikacyjnej przekłada się na fakt, iż te same słowa charakteryzują się odmiennymi semantykami w różnych dyskursach subkulturowych, generując odmienne obrazy świata. W medialnym dyskursie brak bowiem refleksji na temat nacjonalistycznych kodów i symboli, a jednoczesna uniwersalizacja skrajnie prawicowej komunikacji skutkuje rozmywaniem znaczeń określonych pojęć. W konsekwencji radykalne hasła, koncepty i symbole ulegają normalizacji i legitymizacji. Proces ten wspomagany jest przez samych nacjonalistów, wykorzystujących w zewnątrzsystemowej komunikacji strategię eufemizacji, wypracowaną przez francuską Nową Prawicę (Nouvelle Droite). Polega ona na wprowadzaniu do głównego nurtu radykalnych treści, po ich uprzednim oswojeniu. Doskonałym przykładem skuteczności tej strategii jest amerykańska Alt-Right skupiająca luźno powiązane organizacje skrajnej prawicy. Ultrakonserwatywne dyskursy, charakterystyczne dla republikańskiej Tea Party, połączone zostały z rasistowskimi i neofaszystowskimi treściami typowymi dla „The Daily Stormer”. Identyfikacja głównych wartości Alt Right wymaga wiedzy na temat jej głównych aktorów. Z identyczną sytuacją mamy aktualnie do czynienia w Polsce w odniesieniu do rodzimych ugrupowań nacjonalistycznych.

     Aby właściwie interpretować komunikację współczesnej polskiej skrajnej prawicy niezbędne jest poznanie kluczowych konstruktów (i ich semantyk) wykorzystywanych przez te środowiska. Istotne jest także uchwycenie mechanizmów, za pomocą których napędzana i podtrzymywana jest skrajnie prawicowa komunikacja. Pomimo licznych opracowań dotyczących nacjonalistycznych ugrupowań, głównie autorstwa historyków oraz politologów, proponowana tu językowa i komunikacyjna analiza dyskursów nacjonalistycznych jest wciąż marginalnie wykorzystywana w badaniach” [pogrubienie - Zinelibrary].

 

Artykuły, które umieściliśmy na Zinelibrary:

* „Kody i semantyki w komunikacji środowisk nacjonalistycznych” 

 

* „Ideologiczne obrazy świata w mediach alternatywnych - nacjonalistów i anarchistów” 

 

* „Elementy aksjologiczne w komunikacji polskich środowisk neofaszystowskich - propozycja metody badawczej” 

 

 

* „Wartości polskiego nacjonalizmu”

 

* „Unia Europejska jako antywartość. Narracje europejskie w komunikacji polskiej skrajnej prawicy” 

 

 

* „Symbole kolektywne w komunikacji polskiej skrajnej prawicy” 

   

Strona 4 z 25